FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APTC60HM70T1G
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APTC60HM70T1G
  • Package: SP1
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9324
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 600V 39A 250W Chassis Mount SP1
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 4 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 39A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 70mOhm @ 39A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 2.7mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 259nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7000pF @ 25V
Power - Max 250W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SP1
Supplier Device Package SP1
Base Product Number APTC60
Mosfet Array 600V 39A 250W Chassis Mount SP1