FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APTC60TDUM35PG
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APTC60TDUM35PG
  • Package: SP6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6232
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 600V 72A 416W Chassis Mount SP6-P
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 72A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 35mOhm @ 72A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 5.4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 518nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14000pF @ 25V
Power - Max 416W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SP6
Supplier Device Package SP6-P
Base Product Number APTC60
Mosfet Array 600V 72A 416W Chassis Mount SP6-P