Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APTC90AM60SCTG
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APTC90AM60SCTG
  • Package: SP4
  • Stock: 8029
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 900V 59A 462W Chassis Mount SP4
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series CoolMOS™
Package Bulk
Product Status Obsolete
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature Super Junction
Drain to Source Voltage (Vdss) 900V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 59A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 60mOhm @ 52A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 6mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 540nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13600pF @ 100V
Power - Max 462W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SP4
Supplier Device Package SP4
Base Product Number APTC90
Mosfet Array 900V 59A 462W Chassis Mount SP4