FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APTC90SKM60T1G
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APTC90SKM60T1G
  • Package: SP1
  • Stock: 2414
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 900 V 59A (Tc) 462W (Tc) Chassis Mount SP1
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series CoolMOS™
Package Tray
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 900 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 59A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 60mOhm @ 52A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 6mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 540 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13600 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 462W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package SP1
Package / Case SP1
N-Channel 900 V 59A (Tc) 462W (Tc) Chassis Mount SP1