Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APTDF200H60G
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APTDF200H60G
  • Package: SP6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 14
  • Bulk purchase price:
  • Description: Bridge Rectifier Single Phase Standard 600 V Chassis Mount SP6
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Diode Type Single Phase
Technology Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) 270 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2 V @ 200 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 350 µA @ 600 V
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SP6
Supplier Device Package SP6
Base Product Number APTDF200
Bridge Rectifier Single Phase Standard 600 V Chassis Mount SP6