FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APTDF30H601G
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APTDF30H601G
  • Package: SP1
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7717
  • Bulk purchase price:
  • Description: Bridge Rectifier Single Phase Standard 600 V Chassis Mount SP1
Product Status Active
Diode Type Single Phase
Technology Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) 42 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.2 V @ 30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 250 µA @ 600 V
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SP1
Supplier Device Package SP1
Base Product Number APTDF30
Bridge Rectifier Single Phase Standard 600 V Chassis Mount SP1