FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APTGT75DU120TG
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APTGT75DU120TG
  • Package: SP4
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8426
  • Bulk purchase price:
  • Description: IGBT Module Trench Field Stop Dual, Common Source 1200 V 100 A 350 W Chassis Mount SP4
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Dual, Common Source
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 100 A
Power - Max 350 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 5.34 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SP4
Supplier Device Package SP4
Base Product Number APTGT75
IGBT Module Trench Field Stop Dual, Common Source 1200 V 100 A 350 W Chassis Mount SP4