FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APTM100U13SG
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APTM100U13SG
  • Package: J3 Module
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6365
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1000 V 65A (Tc) 1250W (Tc) Chassis Mount Module
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series -
Package Bulk
Product Status Discontinued at Digi-Key
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 65A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 145mOhm @ 32.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2000 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 31600 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1250W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package Module
Package / Case J3 Module
N-Channel 1000 V 65A (Tc) 1250W (Tc) Chassis Mount Module