FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APTM100VDA35T3G
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APTM100VDA35T3G
  • Package: SP3
  • Stock: 5828
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 1000V (1kV) 22A 390W Chassis Mount SP3
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series POWER MOS 7®
Package Bulk
Product Status Obsolete
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 22A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 420mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 186nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5200pF @ 25V
Power - Max 390W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SP3
Supplier Device Package SP3
Base Product Number APTM100
Mosfet Array 1000V (1kV) 22A 390W Chassis Mount SP3