FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APTM10DAM02G
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APTM10DAM02G
  • Package: SP6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3495
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 495A (Tc) 1250W (Tc) Chassis Mount SP6
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 495A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.5mOhm @ 200A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1360 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 40000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1250W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package SP6
Package / Case SP6
Base Product Number APTM10
N-Channel 100 V 495A (Tc) 1250W (Tc) Chassis Mount SP6