FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APTM10DHM09TG
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APTM10DHM09TG
  • Package: SP4
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8215
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 100V 139A 390W Chassis Mount SP4
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual) Asymmetrical
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 139A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10mOhm @ 69.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 350nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9875pF @ 25V
Power - Max 390W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SP4
Supplier Device Package SP4
Base Product Number APTM10
Mosfet Array 100V 139A 390W Chassis Mount SP4