FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APTM10DUM02G
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APTM10DUM02G
  • Package: SP6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9287
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 100V 495A 1250W Chassis Mount SP6
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 495A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.5mOhm @ 200A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1360nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 40000pF @ 25V
Power - Max 1250W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SP6
Supplier Device Package SP6
Base Product Number APTM10
Mosfet Array 100V 495A 1250W Chassis Mount SP6