FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APTM120U10DAG
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APTM120U10DAG
  • Package: SP6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6700
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1200 V 160A (Tc) 3290W (Tc) Chassis Mount SP6
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 160A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 120mOhm @ 58A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 20mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1100 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 28900 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3290W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package SP6
Package / Case SP6
N-Channel 1200 V 160A (Tc) 3290W (Tc) Chassis Mount SP6