FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APTM20HM10FG
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: APTM20HM10FG
  • Package: SP6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9694
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 200V 175A 694W Chassis Mount SP6
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 4 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 175A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12mOhm @ 87.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 224nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13700pF @ 25V
Power - Max 694W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SP6
Supplier Device Package SP6
Base Product Number APTM20
Mosfet Array 200V 175A 694W Chassis Mount SP6