FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APTM20SKM10TG
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APTM20SKM10TG
  • Package: SP4
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5822
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 175A (Tc) 694W (Tc) Chassis Mount SP4
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 175A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12mOhm @ 87.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 224 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13700 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 694W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package SP4
Package / Case SP4
N-Channel 200 V 175A (Tc) 694W (Tc) Chassis Mount SP4