Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
APTM50AM70FT1G
  • Manufacturer: Microsemi Corporation
  • Product NO: APTM50AM70FT1G
  • Package: SP1
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8297
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 500V 50A 390W Chassis Mount SP1
Parameters
Mfr Microsemi Corporation
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 84mOhm @ 42A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 340nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10800pF @ 25V
Power - Max 390W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SP1
Supplier Device Package SP1
Base Product Number APTM50
Mosfet Array 500V 50A 390W Chassis Mount SP1