Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
ART150PEGXY
  • Manufacturer: Ampleon USA Inc.
  • Product NO: ART150PEGXY
  • Package: TO-270BA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 94
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 65 V 500 mA 1MHz ~ 650MHz 31.2dB 150W TO-270-2G-1
Parameters
Mfr Ampleon USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology LDMOS
Configuration N-Channel
Frequency 1MHz ~ 650MHz
Gain 31.2dB
Voltage - Test 65 V
Current Rating (Amps) 1.4µA
Noise Figure -
Current - Test 500 mA
Power - Output 150W
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-270BA
Supplier Device Package TO-270-2G-1
Base Product Number ART150
RF Mosfet 65 V 500 mA 1MHz ~ 650MHz 31.2dB 150W TO-270-2G-1