Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
ART700FHGJ
  • Manufacturer: Ampleon USA Inc.
  • Product NO: ART700FHGJ
  • Package: SOT-1214C
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 84
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 55 V 1.2 A 1MHz ~ 450MHz 28.6dB 700W SOT1214C
Parameters
Mfr Ampleon USA Inc.
Series -
Package Cut Tape (CT)
Product Status Active
Technology LDMOS
Configuration Dual, Common Source
Frequency 1MHz ~ 450MHz
Gain 28.6dB
Voltage - Test 55 V
Current Rating (Amps) 1.4µA
Noise Figure -
Current - Test 1.2 A
Power - Output 700W
Voltage - Rated 177 V
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SOT-1214C
Supplier Device Package SOT1214C
RF Mosfet 55 V 1.2 A 1MHz ~ 450MHz 28.6dB 700W SOT1214C