FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT24C01A-10TU-2.7
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT24C01A-10TU-2.7
  • Package: 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2464
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 1Kbit I²C 400 kHz 900 ns 8-TSSOP
Series -
Package Tube
Technology EEPROM
Memory Size 1Kbit
Memory Organization 128 x 8
Memory Interface I²C
Clock Frequency 400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Access Time 900 ns
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 8-TSSOP
Base Product Number AT24C01
RoHS Status ROHS3 Compliant
HTSUS 8542.32.0051
Standard Package 100
EEPROM Memory IC 1Kbit I²C 400 kHz 900 ns 8-TSSOP