FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT24C02AN-10SU-1.8-T
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT24C02AN-10SU-1.8-T
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3201
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 2Kbit I²C 400 kHz 900 ns 8-SOIC
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Technology EEPROM
Memory Size 2Kbit
Memory Organization 256 x 8
Memory Interface I²C
Clock Frequency 400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Access Time 900 ns
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number AT24C02
RoHS Status ROHS3 Compliant
HTSUS 8542.32.0051
Standard Package 4,000
EEPROM Memory IC 2Kbit I²C 400 kHz 900 ns 8-SOIC