Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT24C04A-10PC-1.8
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT24C04A-10PC-1.8
  • Package: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8338
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 4Kbit I²C 400 kHz 900 ns 8-PDIP
Parameters
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Memory Type Non-Volatile
Memory Format EEPROM
Technology EEPROM
Memory Size 4Kbit
Memory Organization 512 x 8
Memory Interface I²C
Clock Frequency 400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Access Time 900 ns
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 8-PDIP
Base Product Number AT24C04
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0051
Other Names AT24C04A10PC1.8
Standard Package 50
EEPROM Memory IC 4Kbit I²C 400 kHz 900 ns 8-PDIP