FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT24C04AN-10SC-2.5
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT24C04AN-10SC-2.5
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9483
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 4Kbit I²C 400 kHz 900 ns 8-SOIC
Series -
Package Tube
Technology EEPROM
Memory Size 4Kbit
Memory Organization 512 x 8
Memory Interface I²C
Clock Frequency 400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Access Time 900 ns
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number AT24C04
RoHS Status RoHS non-compliant
HTSUS 8542.32.0051
Standard Package 100
EEPROM Memory IC 4Kbit I²C 400 kHz 900 ns 8-SOIC