FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT24C08N-10SI-1.8
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT24C08N-10SI-1.8
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6555
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 8Kbit I²C 400 kHz 900 ns 8-SOIC
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Memory Type Non-Volatile
Memory Format EEPROM
Technology EEPROM
Memory Size 8Kbit
Memory Organization 1K x 8
Memory Interface I²C
Clock Frequency 400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Access Time 900 ns
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number AT24C08
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0051
Other Names AT24C08N10SI1.8
Standard Package 100
EEPROM Memory IC 8Kbit I²C 400 kHz 900 ns 8-SOIC