FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT24C128-10TU-1.8
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT24C128-10TU-1.8
  • Package: 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8359
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 128Kbit I²C 400 kHz 900 ns 8-TSSOP
Series -
Package Tube
Technology EEPROM
Memory Size 128Kbit
Memory Organization 16K x 8
Memory Interface I²C
Clock Frequency 400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page 10ms
Access Time 900 ns
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 8-TSSOP
Base Product Number AT24C128
RoHS Status ROHS3 Compliant
HTSUS 8542.32.0051
Standard Package 100
EEPROM Memory IC 128Kbit I²C 400 kHz 900 ns 8-TSSOP