FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT24C128N-10SU-2.7-T
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT24C128N-10SU-2.7-T
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5827
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 128Kbit I²C 1 MHz 550 ns 8-SOIC
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Technology EEPROM
Memory Size 128Kbit
Memory Organization 16K x 8
Memory Interface I²C
Clock Frequency 1 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 10ms
Access Time 550 ns
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number AT24C128
RoHS Status ROHS3 Compliant
HTSUS 8542.32.0051
Standard Package 4,000
EEPROM Memory IC 128Kbit I²C 1 MHz 550 ns 8-SOIC