FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT24C16-10TI-1.8
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT24C16-10TI-1.8
  • Package: 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1775
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 16Kbit I²C 400 kHz 900 ns 8-TSSOP
Series -
Package Tube
Technology EEPROM
Memory Size 16Kbit
Memory Organization 2K x 8
Memory Interface I²C
Clock Frequency 400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Access Time 900 ns
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 8-TSSOP
Base Product Number AT24C16
RoHS Status RoHS non-compliant
HTSUS 8542.32.0051
Standard Package 100
EEPROM Memory IC 16Kbit I²C 400 kHz 900 ns 8-TSSOP