FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT24C21-10PC-2.5
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT24C21-10PC-2.5
  • Package: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7038
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 1Kbit I²C 100 kHz 3.5 µs 8-PDIP
Series -
Package Tube
Technology EEPROM
Memory Size 1Kbit
Memory Organization 128 x 8
Memory Interface I²C
Clock Frequency 100 kHz
Write Cycle Time - Word, Page 10ms
Access Time 3.5 µs
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 8-PDIP
Base Product Number AT24C21
RoHS Status RoHS non-compliant
HTSUS 8542.32.0051
Standard Package 50
EEPROM Memory IC 1Kbit I²C 100 kHz 3.5 µs 8-PDIP