FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT24C512W-10SI-2.7
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT24C512W-10SI-2.7
  • Package: 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2854
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 512Kbit I²C 1 MHz 900 ns 8-SOIC
Parameters
HTSUS 8542.32.0051
Other Names AT24C512W-10SI2.7
Standard Package 94
Technology EEPROM
Memory Size 512Kbit
Memory Organization 64K x 8
Memory Interface I²C
Clock Frequency 1 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 10ms
Access Time 900 ns
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number AT24C512
RoHS Status RoHS non-compliant
ECCN EAR99
EEPROM Memory IC 512Kbit I²C 1 MHz 900 ns 8-SOIC