FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT24C64B-10PU-2.7
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT24C64B-10PU-2.7
  • Package: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4328
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 64Kbit I²C 400 kHz 900 ns 8-PDIP
Package Tube
Product Status Active
Technology EEPROM
Memory Size 64Kbit
Memory Organization 8K x 8
Memory Interface I²C
Clock Frequency 400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Access Time 900 ns
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 8-PDIP
Base Product Number AT24C64
RoHS Status ROHS3 Compliant
HTSUS 8542.32.0051
Other Names AT24C64B10PU27
Standard Package 50
EEPROM Memory IC 64Kbit I²C 400 kHz 900 ns 8-PDIP