FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT25080A-10TU-2.7-T
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT25080A-10TU-2.7-T
  • Package: 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8662
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 8Kbit SPI 20 MHz 8-TSSOP
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Technology EEPROM
Memory Size 8Kbit
Memory Organization 1K x 8
Memory Interface SPI
Clock Frequency 20 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 8-TSSOP
Base Product Number AT25080
RoHS Status ROHS3 Compliant
HTSUS 8542.32.0051
Standard Package 5,000
EEPROM Memory IC 8Kbit SPI 20 MHz 8-TSSOP