FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT25080AY1-10YI-1.8
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT25080AY1-10YI-1.8
  • Package: 8-VDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2974
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 8Kbit SPI 20 MHz 8-MAP (3x4.9)
Series -
Package Tube
Technology EEPROM
Memory Size 8Kbit
Memory Organization 1K x 8
Memory Interface SPI
Clock Frequency 20 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-MAP (3x4.9)
Base Product Number AT25080
RoHS Status RoHS non-compliant
HTSUS 8542.32.0051
Other Names AT25080AY110YI1.8
Standard Package 120
EEPROM Memory IC 8Kbit SPI 20 MHz 8-MAP (3x4.9)