Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT25128A-10PU-2.7
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT25128A-10PU-2.7
  • Package: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4272
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 128Kbit SPI 20 MHz 8-PDIP
Parameters
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Memory Type Non-Volatile
Memory Format EEPROM
Technology EEPROM
Memory Size 128Kbit
Memory Organization 16K x 8
Memory Interface SPI
Clock Frequency 20 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 8-PDIP
Base Product Number AT25128
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0051
Standard Package 50
EEPROM Memory IC 128Kbit SPI 20 MHz 8-PDIP