FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT25640T1-10TC-1.8
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT25640T1-10TC-1.8
  • Package: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2724
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 64Kbit SPI 3 MHz 14-TSSOP
Memory Type Non-Volatile
Memory Format EEPROM
Technology EEPROM
Memory Size 64Kbit
Memory Organization 8K x 8
Memory Interface SPI
Clock Frequency 3 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.6V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 14-TSSOP
Base Product Number AT25640
RoHS Status RoHS non-compliant
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0051
Standard Package 100
EEPROM Memory IC 64Kbit SPI 3 MHz 14-TSSOP