FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT25F512AN-10SU-2.7
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT25F512AN-10SU-2.7
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2889
  • Bulk purchase price:
  • Description: FLASH Memory IC 512Kbit SPI 20 MHz 8-SOIC
Memory Type Non-Volatile
Memory Format FLASH
Technology FLASH
Memory Size 512Kbit
Memory Organization 64K x 8
Memory Interface SPI
Clock Frequency 20 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 100µs
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TC)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number AT25F512
RoHS Status ROHS3 Compliant
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0071
Other Names AT25F512AN10SU2.7
Standard Package 100
FLASH Memory IC 512Kbit SPI 20 MHz 8-SOIC