FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT25HP256W-10SC-2.7
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT25HP256W-10SC-2.7
  • Package: 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3501
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 256Kbit SPI 10 MHz 8-SOIC
Memory Type Non-Volatile
Memory Format EEPROM
Technology EEPROM
Memory Size 256Kbit
Memory Organization 32K x 8
Memory Interface SPI
Clock Frequency 10 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 10ms
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number AT25HP256
RoHS Status RoHS non-compliant
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0051
Other Names AT25HP256W10SC2.7
Standard Package 94
EEPROM Memory IC 256Kbit SPI 10 MHz 8-SOIC