FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT27BV256-15JC
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT27BV256-15JC
  • Package: 32-LCC (J-Lead)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1282
  • Bulk purchase price:
  • Description: EPROM - OTP Memory IC 256Kbit Parallel 150 ns 32-PLCC (13.97x11.43)
Series -
Package Tube
Technology EPROM - OTP
Memory Size 256Kbit
Memory Organization 32K x 8
Memory Interface Parallel
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 150 ns
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TC)