FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT27BV256-90TI
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT27BV256-90TI
  • Package: 28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8977
  • Bulk purchase price:
  • Description: EPROM - OTP Memory IC 256Kbit Parallel 90 ns 28-TSOP
Series -
Package Tray
Technology EPROM - OTP
Memory Size 256Kbit
Memory Organization 32K x 8
Memory Interface Parallel
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 90 ns
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TC)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width)