FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT27BV512-12JI
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT27BV512-12JI
  • Package: 32-LCC (J-Lead)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9765
  • Bulk purchase price:
  • Description: EPROM - OTP Memory IC 512Kbit Parallel 120 ns 32-PLCC (13.97x11.43)
Series -
Package Tube
Technology EPROM - OTP
Memory Size 512Kbit
Memory Organization 64K x 8
Memory Interface Parallel
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 120 ns
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TC)