FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT27C010-55TI
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT27C010-55TI
  • Package: 32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6277
  • Bulk purchase price:
  • Description: EPROM - OTP Memory IC 1Mbit Parallel 55 ns 32-TSOP
Series -
Package Tray
Product Status Obsolete
Memory Type Non-Volatile
Memory Format EPROM
Technology EPROM - OTP
Memory Size 1Mbit
Memory Organization 128K x 8
Memory Interface Parallel
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 55 ns
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TC)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)