Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT27C256R-45PU
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT27C256R-45PU
  • Package: 28-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6682
  • Bulk purchase price:
  • Description: EPROM - OTP Memory IC 256Kbit Parallel 45 ns 28-PDIP
Parameters
Series -
Package Tube
Product Status Active
Memory Type Non-Volatile
Memory Format EPROM
Technology EPROM - OTP
Memory Size 256Kbit
Memory Organization 32K x 8
Memory Interface Parallel
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 45 ns
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TC)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.600", 15.24mm)