FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT27C4096-55VC
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT27C4096-55VC
  • Package: 40-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6171
  • Bulk purchase price:
  • Description: EPROM - OTP Memory IC 4Mbit Parallel 55 ns 40-VSOP
Series -
Package Tray
Product Status Obsolete
Technology EPROM - OTP
Memory Size 4Mbit
Memory Organization 256K x 16
Memory Interface Parallel
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 55 ns
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TC)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 40-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)