FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT27C512R-45RC
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT27C512R-45RC
  • Package: 28-SOIC (0.342", 8.69mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5835
  • Bulk purchase price:
  • Description: EPROM - OTP Memory IC 512Kbit Parallel 45 ns 28-SOIC
Parameters
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.342", 8.69mm Width)
Supplier Device Package 28-SOIC
Base Product Number AT27C512
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991B1B2
HTSUS 8542.32.0061
Other Names AT27C512R45RC
Standard Package 26
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Technology EPROM - OTP
Memory Size 512Kbit
Memory Organization 64K x 8
Memory Interface Parallel
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 45 ns
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TC)