Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT45D011-JC
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT45D011-JC
  • Package: 32-LCC (J-Lead)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8586
  • Bulk purchase price:
  • Description: FLASH Memory IC 1Mbit SPI 15 MHz 32-PLCC (13.97x11.43)
Parameters
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Memory Type Non-Volatile
Memory Format FLASH
Technology FLASH
Memory Size 1Mbit
Memory Organization 264 Bytes x 512 pages
Memory Interface SPI
Clock Frequency 15 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 15ms
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TC)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package 32-PLCC (13.97x11.43)
Base Product Number AT45D011
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0071
Other Names AT45D011JC
Standard Package 32
FLASH Memory IC 1Mbit SPI 15 MHz 32-PLCC (13.97x11.43)