FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT45D161-TI
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT45D161-TI
  • Package: 28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3985
  • Bulk purchase price:
  • Description: FLASH Memory IC 16Mbit SPI 15 MHz 28-TSOP
Series -
Package Tray
Technology FLASH
Memory Size 16Mbit
Memory Organization 528 Bytes x 4096 pages
Memory Interface SPI
Clock Frequency 15 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 15ms
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TC)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width)
Supplier Device Package 28-TSOP
Base Product Number AT45D161
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.32.0071
Other Names AT45D161TI
Standard Package 234
FLASH Memory IC 16Mbit SPI 15 MHz 28-TSOP