FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT45DB081B-CNU-2.5
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT45DB081B-CNU-2.5
  • Package: 8-VDFN
  • Stock: 7868
  • Bulk purchase price:
  • Description: FLASH Memory IC 8Mbit SPI 15 MHz 8-CASON (6x8)
Series -
Package Tray
Technology FLASH
Memory Size 8Mbit
Memory Organization 264 Bytes x 4096 pages
Memory Interface SPI
Clock Frequency 15 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 14ms
Voltage - Supply 2.5V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TC)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-VDFN
Supplier Device Package 8-CASON (6x8)
Base Product Number AT45DB081
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.32.0071
Standard Package 338
FLASH Memory IC 8Mbit SPI 15 MHz 8-CASON (6x8)