Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT49F001-55JC
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT49F001-55JC
  • Package: 32-LCC (J-Lead)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8589
  • Bulk purchase price:
  • Description: FLASH Memory IC 1Mbit Parallel 55 ns 32-PLCC (13.97x11.43)
Parameters
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Memory Type Non-Volatile
Memory Format FLASH
Technology FLASH
Memory Size 1Mbit
Memory Organization 128K x 8
Memory Interface Parallel
Write Cycle Time - Word, Page 50µs
Access Time 55 ns
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TC)