Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT49F001T-55VC
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT49F001T-55VC
  • Package: 32-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9314
  • Bulk purchase price:
  • Description: FLASH Memory IC 1Mbit Parallel 55 ns 32-VSOP
Parameters
Access Time 55 ns
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TC)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)