Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT49LH002-33TC-T
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT49LH002-33TC-T
  • Package: 40-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9560
  • Bulk purchase price:
  • Description: FLASH Memory IC 2Mbit Parallel 33 MHz 40-TSOP
Parameters
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Memory Type Non-Volatile
Memory Format FLASH
Technology FLASH
Memory Size 2Mbit
Memory Organization 256K x 8
Memory Interface Parallel
Clock Frequency 33 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 50µs
Voltage - Supply 3V ~ 3.6V
Operating Temperature 0°C ~ 85°C (TC)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 40-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package 40-TSOP
Base Product Number AT49LH002
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0071
Standard Package 1,000
FLASH Memory IC 2Mbit Parallel 33 MHz 40-TSOP