Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT87F51-24PI
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT87F51-24PI
  • Package: 40-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4554
  • Bulk purchase price:
  • Description: 8051 87F Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 4KB (4K x 8) OTP Quick FLASH 40-PDIP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series 87F
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor 8051
Core Size 8-Bit
Speed 24MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals -
Number of I/O 32
Program Memory Size 4KB (4K x 8)
Program Memory Type OTP Quick FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package 40-PDIP
Base Product Number AT87F51
8051 87F Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 4KB (4K x 8) OTP Quick FLASH 40-PDIP