Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AT87LV52-16JI
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: AT87LV52-16JI
  • Package: 44-LCC (J-Lead)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3852
  • Bulk purchase price:
  • Description: 8051 87LV Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) OTP Quick FLASH 44-PLCC (16.6x16.6)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series 87LV
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor 8051
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals -
Number of I/O 32
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type OTP Quick FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.6x16.6)
Base Product Number AT87LV52
8051 87LV Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) OTP Quick FLASH 44-PLCC (16.6x16.6)